مجموعه سعدی شما را به خرید بهترین محصولات بادام زمینی و کره بادام زمینی دعوت می نماید.

بادام زمینی ایرانی را از کجا تهیه کنم؟

آنچه در این مقاله می خوانید...

بادام زمینی ایرانی بهتر است یا خارجی؟ارزش غذایی بادامویژگی های بادام زمینی ایرانیبادام زمینی ایرانیبادام زمینی برای بیماران تیروئیدیکم کاری تیروئیدتهیه بادام زمینی ایرانیتولید کننده بادام زمینی ایرانیصادرات بادام زمینی ایرانی به صورت عمده
بادام مرغوب

بادام زمینی ایرانی را از کجا تهیه کنم؟،  این شاید سوال آن دسته از عزیزانی باشد که ترجیح می دهند .محصولات داخلی را مصرف کنند.

از این رو ما در این مقاله به طور اختصاصی می خواهیم در مورد بادام زمینی ایرانی، اعم از ویژگی، خواص، شرایط کشت و همچنین تولید کنندگان آن صحبت کنیم.

بنابراین اگر مایل به خرید بادام زمینی داخلی هستید .پیشنهاد می کنیم که ادامه این مقاله را از دست ندهید.
در سال های اخیر با افزایش مصرف بادام زمینی به شکل های مختلف (آجیل، پودر شده، کره و …) خط تولید این محصول در کشورمان به طور گسترده ای نیز افزایش یافته است.

بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی فائو، چین با تولید بیش از ۱۶ میلیون تن بادام زمینی، بزرگترین تولید کننده این محصول در جهان است.

هند، نیجریه، آمریکا و سودان در رده های بعدی قرار دارند.

همچنین کشورمان نیز با تولید ۱۵ هزار تن، جایگاه ۶۲ جهان را به خود اختصاص داده است.
در ایران نیز کشت بادام زمینی رواج دارد .که از آن جمله می توان اشاره ای به استان های گیلان، گلستان، مازندران، اردبیل، کردستان، خراستان و خوزستان نمود.

 

بادام زمینی ایرانی بهتر است یا خارجی؟

گرچه ایران سهمی ناچیز در تولید بادام زمینی جهان دارد (حدود ۰٫۰۳ درصد)؛ اما با این حال، این مقدار تولید شده جوابگوی بخش زیادی از بازار مصرف داخلی است.

از آنجایی که مصرف این محصول کشاورزی در کشورمان بالاست. و یکی از آجیل های ویژه در ایام نوروز و شب یلدا به حساب می آید آستانه اشرفیه و سایر شهرها فقط می توانند. تامین کننده بخشی از بازاز کشورمان باشند.
بدین ترتیب در بازار هم بادام زمینی ایرانی و هم بادام زمینی خارجی وجود دارد. که از نظر کیفیت، مرغوبیت، طعم و حتی قیمت بین آن ها تفاوت هایی دیده می شود.

سوال برخی از مصرف کنندگان این است. که بادام زمینی ایرانی بهتر است یا خارجی؟ کدام یک از نظر طعم، مزه و حتی بافت کیفیت بالاتری دارند؟. که در ادامه به این سوالات مطرح شده پاسخ خواهیم داد.
همان طور که اشاره کردیم. آستانه اشرفیه قطب تولید بادام زمینی ایرانی است.

این شهر در همجواری با طویل ترین و پرآب ترین رودخانه استان گیلان واقع شده است. از این رو زمین های حاصلخیز با خاک سبک، بستر مناسبی را برای کاشت انواع محصولات کشاورزی از جمله بادام زمینی به وجود آورده است.

ارزش غذایی بادام

این دانه روغنی تولید شده در خاک حاصلخیز، ارزش غذایی بالایی دارد طوری که در کاهش و کنترل بیماری های همچون قلبی- عروقی، عصبی، تثبیت وزن، قند خون و پیشگیری از انواع سرطان بسیار موثر است.

علاوه بر خواص، عطر و طعم بادام زمینی آستانه اشرفیه نیز در سطحی عالی قرار دارد. طوری که برخی از بازارهای آن سوی مرزها خواهان خرید بادام زمینی ایرانی هستند.
به طور کلی بادام زمینی ایرانی از نظر طعم، مزه و خواص بسیار با کیفیت تر و مرغوب تر از انواع خارجی می باشد. از این رو عده ای ترجیح می دهند. که نوع داخلی را مصرف کنند.

همچنین بادام زمینی موجود در شمال کشور را می توان با قیمتی مناسب و به صرفه تر خریداری کرد.بادام مرغوب

ویژگی های بادام زمینی ایرانی

بادام زمینی از مصرف بسیار بالایی در کشورمان برخوردار است.

این مصرف بالا موجب شده تا تولیدات داخلی به تنهایی قادر به تامین نیاز بازار نباشند. از این رو همراه بخشی از بادام زمینی نیز از آن سوی مرزها وارد کشورمان می شود.

اما معمولا مصرف کنندگان، بادام زمینی ایرانی را به نوع خارجی ترجیح می دهند. چرا که معتقد هستند کیفیت بادام زمینی داخلی از نوع خارجی بیشتر است و طعم و مزه خوشمزه تری دارند.

حال می خواهیم به دلایل محبوبیت بالای بادام زمینی ایرانی بپردازیم.در واقع می خواهیم ببینیم بادام زمینی ایرانی دارای چه ویژگی و شاخصه هایی است. که موجب محبوبیت و در پی آن مصرف در داخل و حتی خارج از کشور شده است.
بادام زمینی ایرانی از ویژگی های زیر برخوردار می باشد .که شاید بتوان گفت از دلایل محبوبیت نسبت به نوع وارداتی است:

  • سایز بسیار مناسب
  • طعم و عطر بسیار عالی
  • میزان برداشت نسبتا بالا
  • پوستی نازک با رنگی مسی
  • مغزی شفاف با رنگی استخوانی
  • میزان روغن مناسب
  • قیمت مقرون به صرفه

بادام زمینی ایرانی

بادام زمینی ایرانی گیاهی یکساله است. که ساقه راست آن تا حدود ۳۰ سانتی متر رشد می کند.

گیاه بادام زمینی بعد از این که گرده افشانی کرد خم شده و به سمت خاک نزدیک و در داخل آن فرو می رود .و در آنجا نیز میوه ها را ایجاد می کند.

میوه بادام زمینی ایرانی طولی حدود ۴ سانتی متر دارد و پوسته ای شکننده و نازک سطح آن را پوشانده است.

دانه بادام زمینی ایرانی شکلی همانند لوبیا دارد. که توسط پوسته ای نازک و قرمز رنگ پوشیده شده است.

از دیگر ویژگی بادام زمینی، برخورداری از اسیدچرب های مفید، املاح، ویتامین، پروتئین و فیبر (آراشین، کوناراشین، اسید اولئیک، اسید پالمیتیک، امگا ۳، ویتامین گروه B، ویتامین E، ویتامین A، آهن، پتاسیم، سدیم، منیزیوم و … ) می باشد.

تهیه بادام زمینی ایرانی از آستانه اشرفیه به دست می آید. به دلیل کشت در خاک حاصلخیز از عطر و مزه خوشمزه ای برخوردار می باشد. و حتی نسبت به سایر ارقام کشور مرغوبیت و کیفیت بیشتری دارد.بادام زمینی ایرانی

بادام زمینی برای بیماران تیروئیدی

غده تیروئید یکی از غدد مهم در بدن به حساب می آید. چرا که هورمون هایی ترشح می کند. که در مجموع برای تمامی ارگان ها، بافت ها و سلول های بدن مورد نیاز هستند.

عملکرد صحیح این غده بر روی سلامتی بدن تاثیر مستقیم می گذارد. و هر گونه اختلال آثار سویی بر روی بدن دارد.

هورمون تیروئیدی اعمال مختلفی از جمله تنظیم دمای بدن، تنظیم ضربان، متابولیسم کربوهیدرات ها، چربی، پروتئین و … را بر عهده دارد.
کم کاری تیروئید و یا پرکاری تیروئید می تواند.

مشکلات فراوانی را برای افراد فراهم آورد .و به نوعی سلامتی آن ها را به مخاطره بیندازد.

اما برخی از شهرها و استان های کشورمان در صنعت تولید بادام زمینی پیشتاز هستند .و به عنوان قطب تولید این محصول در کشورمان شناخته شده اند که از جمله می توان اشاره ای به استان گیلان و شهر زیبای آستانه اشرفیه نمود.

آمارها نشان می دهد که حدود ۸۰ درصد از بادام زمینی ایرانی در آستانه اشرفیه تولید می گردد. در این شهر بسیاری از کارخانجات و شرکت ها از جمله شرکت کشت و صنعت سعدی، بادام زمینی آستانه اشرفیه را که به صورت پیله های تر هستند از کشاورزان خریداری و سپس آن ها را با مزه دار نمودن و یا تبدیل به اشکالی دیگر همچون کره، خشکبار، چاشنی خوراکی، دسر و … در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهند.

کم کاری تیروئید

در کم کاری تیروئید، به اندازه کافی هورمون تولید نمی شود. از این رو فرد ممکن است با یکسری عارضه از جمله صورتی پف آلود، خستگی مفرط، سردرد، سرگیجه، سرد شدن دست و پا مواجه شود.

لذا فرد بایستی درمان دارویی را شروع کند. اما در کنار دارو بایستی از رژیم خاصی نیز تبعیت کند. و یکسری مواد خوراکی را در سبد غذایی خود بگنجاند .و از مصرف برخی از مواد خوراکی نیز اجتناب نماید.

مصرف ید برای درمان بسیار حائز اهمیت است. از این رو خوراک هایی که حاوی ید هستند. می تواند به درمان کمک نماید.
حال در این بخش از مقاله می خواهیم. ببینیم مصرف بادام زمینی ایرانی بر روی عملکرد تیروئید چه تاثیری دارد. آیا باید به صورت محدود مصرف شود. و یا این که تاثیری بر روی غده تیروئید ندارد؟
به عقیده بسیاری از متخصصان، بادام زمینی از دسته محصولاتی است .که حاوی مواد گواتروژن بوده و این بدان معناست که مصرف بیش از حد آن می تواند. منجر به بروز بیماری گواتر شود و کم کاری تیروئید را نیز تشدید کند.بادام زمینی ایرانی

تهیه بادام زمینی ایرانی

کاشت بادام زمینی همانند سایر محصولات کشاورزی بسیار جذاب و درآمدزا می باشد.

این محصول همان طور که اشاره کردیم. از بازار مصرف بالایی برخوردار است و خرید و فروش آن بسیار پر رونق می باشد. از این رو کاشت آن می تواند با درآمدزایی قابل قبولی همراه باشد.
برای کاشت این محصول به یکسری شرایط نیاز است .که فراهم آوردن آن می تواند موجب تولید محصولی با کیفیت و صد البته پربازده گردد.

از جمله این شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱- خاک: یکی از فاکتورهای اساسی در تولید بادام زمینی مرغوب، کاشت در خاکی مناسب و حاصلخیز می باشد.

بهترین خاک برای پرورش بادام زمینی، خاکی با بافت شنی، لومی و لومی شنی است. این نوع از خاک ها زهکشی مناسبی را ایجاد می کنند.
۲- دما: از دیگر عوامل تاثیر گذار در رشد بهتر بادام زمینی ایرانی، فراهم آوردن دمای مناسب است.

بهترین آب و هوا برای کاشت بادام زمینی، آب و هوای گرم و مرطوب می باشد.

بادام زمینی در دمای ۲۲ تا ۲۵ درجه سانتی گراد بهترین رشد را دارد .و اگر دما به زیر ۱۰ درجه سانتی گراد برسد، رشد جوانه ها متوقف می گردد.
۳- نور: نور یکی از پارامترهای مهم در رشد گیاه بادام زمینی است .و رسیدن نور کافی به این گیاه فرایند رشد را تسریع می کند.
۴- آبیاری: خاک بادام زمینی ایرانی همواره باید مرطوب باشد .نه طوری که خیس به نظر آید. چرا که آبیاری بیش از حد موجب آسیب دیدن ریشه گیاه می گردد.بادام زمینی ایرانی

تولید کننده بادام زمینی ایرانی

همان طور که اشاره نمودیم .آستانه اشرفیه حدود ۸۰ درصد از بادام زمینی ایران را تولید می کند. و استان هایی همچون خراسان، کردستان، مازندران، گلستان و برخی از استان های جنوبی نیز از تولید کنندگان بادام زمینی در کشور می باشند.

این محصول پر خاصیت در کشور ما به اشکال گوناگونی از جمله آجیل، خشکبار، کره، میان وعده غذایی، صبحانه، چاشنی خوراکی، تهیه دسر، تهیه کیک و … مورد استفاده قرار می گیرد.

از این رو از بازار مصرف بالایی برخوردار می باشد. طوری که بادام زمینی ایرانی تولید شده در آستانه اشرفیه و یا سایر شهرهای کشور جوابگوی نیاز داخلی نیستند. .

هر سال از کشورهایی همچون چین و هند به میزان بالایی به کشور وارد می گردد.
بسیاری از مصرف کنندگان، کیفیت بادام زمینی ایرانی را بهتر از نوع خارجی می دانند .از این رو ترجیح می دهند که نوع داخلی را مصرف کنند.

بسیاری از کارخانه جات و عمده فروشی ها، به صورت مستقیم محصولات تولیدی را از کشاورزان خریداری می کنند. و سپس با فراوری نمودن آن به اشکال مختلف آن را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهند.

بادام زمینی ایرانی

صادرات بادام زمینی ایرانی به صورت عمده

بادام زمینی همان طور که اشاره کردیم. یکی از محصولات کشاورزی محبوب در دنیاست. که از بازار مصرف بالایی برخوردار می باشد.

از این رو خرید و فروش آن نیز بسیار رایج و پر رونق است. بازار بادام زمینی ایرانی، به دلیل برخورداری از عطر و طعمی بهتر و همچنین کیفیت بافت و ساختاری بالاتر بسیار داغ می باشد.

برخی از بازارهای خارجی همچون کشورهای حوزه خلیج فارس خواهان خرید بادام زمینی ایرانی حتی با قیمتی چند برابری هستند.

از این رو عده ای از تولید کنندگان ترجیح می دهند. که به طور عمده بازار کشورهای خارجی را نیز پوشش بدهند.

برخی از شرکت ها همچون شرکت کشت و صنعت سعدی، علاوه بر تامین نیاز داخلی به طور عمده، بخشی از بادام زمینی ایرانی را به آن سوی مرزها نیز صادر می کند.

این شرکت بادام زمینی ایرانی را به صورت بادام زمینی برشته شده، خام، مزه دار و آسیاب شده به کشورهای خارجی صادر می کند.

تولید کنندگان، بادام زمینی را معمولا به دو شکل بو داده و خام در بازار به فروش می رسانند.

هر کدام نیز طرفداران خاص خود را دارند.

معمولا در فروشگاه های عرضه کننده خشکبار، بادام زمینی در قالب بسته بندی و یا فله ای موجود است تا مشتریان به راحتی و بر اساس سلیقه خود بتوانند خرید کنند.

مهندس علی احمدی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

مجموعه سعدی شما را به خرید بهترین محصولات بادام زمینی و کره بادام زمینی دعوت می نماید.

0

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.