مجموعه سعدی شما را به خرید بهترین محصولات بادام زمینی و کره بادام زمینی دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

صادرات بادام زمینی به اروپا چه الزاماتی دارد؟

صادرات بادام زمینی به اروپا

بادام زمینی در بین خشکبارهایی قرار می گیرد که علاوه بر طعم مطلوب از خاصیت زیادی برخوردار است. از این رو افراد زیادی تمایل به تهیه و مصرف آن دارند. ایران جزو کشورهایی است که توانسته به درصد بالایی از تولید بادام زمینی برسد. به همین علت در تبدیل شدن به یکی از بزرگ ترین صادرکننده های این خشکبار موفق بوده است.

ایران صادرکننده بادام زمینی به کشورهایی همچون ارمنستان، روسیه، گرجستان، قطر، ترکیه و عراق بوده است اما به دلیل روشن شدن اهمیت این خشکبار برای کشورهای اروپایی، صادرات آن هر روزه در حال افزایش است. به همین علت صادرات بادام زمینی به اروپا الزاماتی را با خود به دنبال دارد که در ادامه به بررسی جامع آن خواهیم پرداخت.

 • صادرات بادام زمینی به اروپا

صادرات بادام زمینی به اروپا بسیار گسترش پیدا کرده است و دلیل آن می تواند مرغوبیتی باشد که این خشکبار از آن بهره مند است. کشورهای موسوم به اسکاندیناوی یکی از اصلی ترین کشورهایی هستند که خواستار بادام زمینی هستند. شرکت هایی که حوزه فعالیتی آن ها بازرگانی بوده اند اصلی ترین صادرکننده ها می باشند. بدین گونه که در ابتدا این گونه شرکت ها بادام زمینی را از کشاورزان مختلف خریداری می کنند و سپس آن ها را بر اساس کیفیت و نوعی که دارند به دسته های مختلف تقسیم بندی می کنند. سپس آن ها را بر اساس نیاز هر کشور صادر می کنند.

 • دلایل صادرات بادام زمینی به اروپا

صادرات بادام زمینی در اروپا گستردگی بسیار بالایی را پیدا کرده است و حجم عظیمی از این آن را تنها کشور ایران تامین می کند. دلایل مختلفی وجود دارند که بر اساس آن ها، کشورهای مختلف خواستار وارد نمودن این محصول از کشور ایران هستند. یکی از آن ها قیمت مناسبی است که برای بادام زمینی در نظر گرفته شده است. همچنین با خرید درصد بالایی از آن، می توان هزینه پایین تری را پرداخت نمود. کیفیت و مرغوبیت یکی دیگر از عوامل صادر نمودن بادام زمینی به اروپا است. این محصول که طبق استانداردهای تجاری عرضه می شود، تا به حال توانسته به اقتصاد کشور و قشر خاصی از جامعه یعنی کشاورزان کمک بسیار بزرگی باشد.

 • اهمیت صادرات بادام زمینی به اروپا

صادرات بادام زمینی به اروپا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به گونه ای که افراد فعال در این زمینه را مجاب به تولید روزافزون این محصول می کنند. اهمیت هایی که صادرات این خشکبار محبوب با خود به همراه دارند شامل موارد زیر می باشند:

 • کشاورزان و گروه ها و شرکت های بازرگانی به سود بالایی در این زمینه می رسند.
 • با صادر کردن بادام زمینی می توان ارز خارجی را به کشور وارد نمود که این مورد به اقتصاد کشور کمک کننده می باشد.
 • بادام زمینی ایرانی و کیفیتی که با خود به دنبال دارد به کشورهای مختلف در سرتاسر جهان معرفی می شود.
 • کشور ایران بیشتر درآمد خود را با استفاده از صادر نمودن محصولات نفتی به دست می آورد. با گسترش صادرات بادام زمینی به اروپا می تواند در زمینه ای غیر از محصول نفتی به فروش بالایی دست یابد.
صادرات بادام زمینی به اروپا
صادرات بادام زمینی به اروپا

البته به غیر از کشورهای اروپایی، کشور ایران یکی از اصلی ترین مصرف کنندگان بادام زمینی می باشد. زیرا علاوه بر اینکه در ایام نوروز مصرف بسیار گسترده ای دارد، در فرآورده های مختلف نیز از آن بهره می برند که نمونه ای از آن ها کره و روغن بادام زمینی است که در موارد گوناگون از جمله آشپزی و سلامتی مصرف بالایی دارند.

 • الزاماتی که صادرات بادام زمینی به اروپا با خود به همراه دارد

صادرات بادام زمینی به اروپا الزاماتی را به همراه دارد. در ادامه به بررسی این الزامات خواهیم پرداخت که رایج ترین در نوع خود هستند:

 • میزان رطوبت
 • اندازه
 • میزان و نوع مواد نگهدارنده
 • رتبه کیفیت

چهار مورد از مهم ترین الزاماتی هستند که بادام زمینی صادراتی باید نکات موجود در آن ها را داشته باشد. البته در هنگام صادر نمودن این محصول نکات دیگری نیز حائز اهمیت است و به نوعی در صورت دارا نمودن آن ها، صادرات این محصول قبول نخواهد شد و به نوعی برگه تاییدیه را نیز دریافت نخواهد کرد. این موارد شامل عناوین زیر هستند:

 • کیفیت
 • برچسب
 • بسته بندی

 

 • کیفیت بادام زمینی صادراتی

بادام زمینی وقتی می تواند مانند یک آهن ربا عمل کند که از کیفیت و مرغوبیت بسیار بالایی بهره مند باشد  و به نوعی در بخش جاذبه آهن ربا قرار بگیرد. کیفیت بالا سبب می شود تا صادرات بادام زمینی با تاییدیه و گرفتن مجوز همراه باشد. همچنین به دلیل اینکه نام کشور صادرکننده بر روی محصول درج می شود، عدم کیفیت مرغوب باعث می شود تا نام این کشور در لیست های سیاه قرار بگیرد.

بادام زمینی صادراتی باید حاوی کمترین میزان آلاینده ها باشد تا علاوه بر حفظ مرغوبیت خود، به سلامتی افراد مصرف کننده نیز ضرری وارد نکند.

 • برچسب بادام زمینی صادراتی

برچسب می تواند به نوعی نقشه شناسنامه و مدرک هویتی را برای بادام زمینی ایفا کند. برچسبی که بر روی این محصول زده می شود باید نام محصول را در بر داشته باشد. همچنین اگر خشک شدن آن به صورت طبیعی بوده باشد و یا مواد غذایی همچون شکر به آن اضافه شده باشد، باید درج گردند.

بادام زمینی دارای انواع مختلفی است و غالبا همراه با پوست می باشد. به همین علت باید مشخصات کامل آن بر روی برچسب نوشته شوند.

درجه بندی محصول مورد نظر باید درج گردد و در کنار آن نوشتن مشخصات و سال تولید آن بسیار حائز اهمیت هستند و نباید فراموش شوند.

 • بسته بندی بادام زمینی صادراتی

بسته بندی یکی دیگر از فاکتورهای مهمی است که در بادام زمینی صادراتی باید رعایت شود. زیرا ایفا کننده نقش بسیار مهمی می باشد. این نقش ها شامل موارد زیر هستند:

 • ویژگی ها و کیفیت محصول دو فاکتور بسیار مهم هستند که هر فردی توجه ویژه ای به آن دارد. از این رو با انجام بسته بندی می توان از آن ها حفاظت کرد.
 • آلودگی یکی دیگر از مواردی می باشد که در هنگام حمل و نقل و جابه جایی بادام زمینی صادراتی ممکن است به آن دچار شود. از این رو باید بسته بندی مناسب برای آن انجام گیرد تا از هر گونه مشکلی از جمله آلودگی به دور باشد.
 • همچنین به منظور دوام بو و مزه و عدم تغییر آن ها باید بسته بندی مناسب بر روی بادام زمینی صادراتی انجام گیرد تا بتواند نظر کشورهای اروپایی را به خود جلب نماید.

نمی توان یک محصول جدا را برای بسته بندی بادام زمینی در نظر گرفت ولی جعبه کارتن که با آستر پلاستیکی پوشانده شده است، از رایج ترین روش های بسته بندی می باشد. همچنین به دلیل اینکه بادام زمینی انواع مختلفی را به خود اختصاص داده است، نحوه بسته بندی آن ها نیز با یک دیگر تفاوت هایی را دارند. به عنوان مثال برای آن دسته از بادام زمینی هایی که پوست مخصوص دارند در همان جعبه کارتن با آستر پلاستیکی باید بسته بندی و در نهایت حمل شوند و برای مواردی که بدون پوست هستند، کیسه های پلاستیکی  بو یا کنفی مناسب ترین گزینه می باشند.

 • قوانینی که صادرات بادام زمینی به اروپا باید آن ها را رعایت کند

بادام زمینی به علت اینکه در بین مواد غذایی قرار می گیرد باید امنیت کامل را از لحاظ سلامتی داشته باشد. گواهی ای که برای امنیت غذاهای صادراتی وجود دارد درخواست رایجی است که اتحادیه اروپا باید تاییدیه آن را دریافت کنند. رایج ترین نوع گواهی که می توان در رابطه با امنیت غذا دریافت نمود، BRC/FSSC22000/ IFS می باشد.

همچنین گواهی ارگانیک بودن ماده غذایی و حفاظتی که در برابر محیط زیست از خود نشان می دهد، در بین کشورهای اروپایی به رواج بسیار بالایی دست یافته است. به همین علت برای این گواهی معمولا از IFOAM استفاده می شود.

دو قوانین ذکرشده از جمله مهم ترین مواردی هستند که در هنگام صادرات بادام زمینی به اروپا باید رعایت شوند. در صورت پیروی از قوانین فوق می توان به همکاری بالایی در زمینه صادرات این محصول با کشورهای اروپایی دست یافت.

 • چگونگی انجام صادرات بادام زمینی به اروپا

با گسترش تولید بادام زمینی مرغوب و با کیفیت در ایران، صادرات آن نیز افزایش پیدا کرد و به نوعی یک روند صعودی را در دنبال کرد. به گونه ای که در حال حاضر ایران چهل درصد از بادام زمینی کشورهای اروپایی به خصوص نروژ، فنلاند و سوئد را تامین می کند و این میزان به طور دائم در حال افزایش است. سال ۱۳۹۶ ایران به رشد بالایی از صادرات این محصول رسیده است و هزاران تن از آن را به کشورهای اروپایی همراه با کیفیت و مرغوبیت بالایی صادر نمود.

 • فروش انواع بادام زمینی صادراتی

بادام زمینی ای که قرار است به کشورهای مختلف اروپایی صادر شود نیازمند طی نمودن مراحل مختلفی است. کشاورزان انواع بادام زمینی های مختلفی را تولید می کنند و هر کدام از آن ها ویژگی های متعددی را به خود اختصاص داده اند.

تولیدکنندگان انواع بادام زمینی کشاورزان مختلف بوده اند که در شهرها و نواحی مختلف ایران در حال فعالیت می باشند. قطب بادام زمینی ایران آستانه اشرفیه بوده است و به فروش عمده آن دست یافته است. از این رو بخش عظیمی از صادرات به اروپا را این شهر در اختیار خود گرفته است. همچنین ۸۰ درصد از نیاز بادام زمینی ایران در آستانه اشرفیه تامین می گردد.

صادرات بادام زمینی به اروپا
صادرات بادام زمینی به اروپا

بادام زمینی تولید شده در مناطق مختلف از جهاتی با یک دیگر تفاوت دارند که مهم ترین آن ها موارد زیر هستند:

 • محل کشت بادام زمینی بسیار حائز اهمیت است. هر اندازه که خاک آن منطقه از مرغوبیت بالایی بهره مند باشد و مواد معدنی بیشتری را در خود جای داده باشد، بادام زمینی برداشت شده از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود.
 • گونه گیاهی بادام زمینی نیز می تواند یکی از عوامل ایجادکننده تفاوت بین دیگر باشند.
 • همچنین زمان برداشت محصول نیز فاکتوری است که تفاوت را با انواع بادام زمینی های تولید شده ایجاد می کند.
 • طعم بادام زمینی بستگی به برداشت آن و چگونگی کشت آن دارد. طعم می تواند جزو مهم ترین مواردی باشد که در جذب و یا دفع نمودن یک فرد تاثیر داشته باشد. به طور طبع هر چقدر طعم بادام زمینی بهتر باشد فروش بیشتری را به خود اختصاص خواهد داد و در مورد صادراتی نیز موفق تر عمل خواهد نمود. همچنین هزینه پرداختی برای آن نیز بالاتر خواهد بود.

 

 • تجارت و صادرات بادام زمینی ایران

ایران به نام کشور چهار فصل نیز شناخته شده است و دلیل آن بهره مندی از هر نوع آب و هوا بوده که مطلوبیت بالایی را برای بسیاری از افراد به همراه دارد. همچنین ایران از آب و هوا و خاک مناسب برای کشاورزی بهره مند است. این موارد تبدیل به مهم ترین عواملی می شوند که کشت محصولاتی همچون بادام زمینی که نمونه ای از خشکبار می باشد، افزایش یابد و همراه با این امر، تجارت و صادرات آن نیز به درصد بسیار بالایی برسد.

کشور اروپا به دلیل شرایطی که از آن برخوردار است توانایی و قابلیت تولید میزان بالایی از بادام زمینی را ندارد. به همین علت برای تامین نیازهای خود اقدام به وارد نمودن آن کرده است. ایران اصلی ترین کشوری می باشد که به اروپا در تامین نمودن بادام زمینی کمک می کند. هر چند کشور ایران رقیب سر سختی تحت عنوان آمریکا را دارد اما هنوز هم که هنوز است به صادرات خود به طور صعودی ادامه می دهد.

بادام زمینی هایی که در ایران کشت می شوند از ویژگی های بسیار منحصر به فردی بهره مند هستند که مهم ترین آن ها شامل موارد زیر می باشند:

 • محصول کشت و تولیدشده به صورت کامل طبیعی است.
 • بادام زمینی تولید شده از قند بسیار پایینی بهره مند است به همین دلیل ارزش غذایی بالایی را به خود اختصاص داده است.

 

سخن آخر

شرکت های بازرگانی که در زمینه صادرات خشکبار از جمله بادام زمینی در حال فعالیت می باشند، مرغوب ترین نوع آن را از کشاورزان خریداری می کنند. فعالیت در این زمینه سود بالایی می تواند داشته باشد. زیرا خشکباری همچون بادام زمینی به دلیل بالا بودن طول عمر آن و داشتن فواید بسیار بالا می تواند انتخاب همیشگی کشورهای مختلف از جمله مناطق اروپایی باشد.

مهدی سعدی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:

راه های ارتباطی:

phone icon مشاور فروش مجموعه سعدی: 09193459761

whatsApp icon پاسخگویی واتساپ: کلیک کنید

مجموعه سعدی شما را به خرید بهترین محصولات بادام زمینی و کره بادام زمینی دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید