مجموعه سعدی شما را به خرید بهترین محصولات بادام زمینی و کره بادام زمینی دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

قیمت روز بادام زمینی و عوامل موثر بر آن

آنچه در این مقاله می خوانید...

خواص بادام زمینینواحی کشت بادام زمینیآب و هوای کشت بادام زمینیعوامل مؤثر بر قیمت روز بادام زمینینحوه بسته­بندی محصولنحوه فرآوری شده محصولمسیر پیموده شدن محصولبررسی قیمت بادام زمینی در سال های اخیرنوسانات ارزیعرضه و تقاضاجمع بندی

امروزه قیمت تمامی اجناس نوساناتی داشته است. خشکبار هم از این موضوع مستثنی نبوده و در روز­های اخیر شاهد تغییر در قیمت خشکبار و به خصوص قیمت روز بادام زمینی بوده ایم. در این مقاله به بررسی قیمت جدید بادام زمینیکه زیر مجموعه خکشبار است پرداخته می­شود. به طور کلی بادام زمینی و خشکبار به دو صورت عمده و جزئی به فروش می رسد که هر کدام قیمت خاصی دارد.

قیمت روز بادام زمینی
قیمت روز بادام زمینی

در ابتدا به بررسی خواص این ماده غذایی مفید پرداخته می­شود و سپس منابع تأمین این ماده در کشور ایران معرفی می­شود. یقینأ ایران با داشتن آب و هوای چهارفصلی که دارد، می­تواند این گروه از مواد غذایی را تولید کند و با این کار قیمت خشکبار را ثابت نگه دارد.

خواص بادام زمینی

 • ارزش غذایی بادام زمینی: بادام زمینی سرشار از پروتئین است و حاوی بیوتین،فولات، نیاسین، ویتامین ایی، منگنر، تیامین و فسفر است.
 • خواص درمانی بادام زمینی: همچنین این ماده غذایی برای درمان بیماری­های قلبی عروقی، آلزایمر و عفونت مفید است. محققان مصرف 5/1 اونس بادام زمینی را در هر روز برای افراد توصیه کردند تا خطر احتمال حملات قلبی را کاهش دهد. تحقیقات نشان داده است که زنانی که در هفته حدقل دوبار بادام زمینی را در رژیم غذایی خود دارند کمتر دچار چاقی می­شوند.
قیمت روز و خواص بادام زمینی
قیمت روز و خواص بادام زمینی

قطعا همین مورد که تفاوتی را در میان انواع بادام زمینی ایجاد می کند، سبب تغییراتی در قیمت روز بادام زمینی شده است که در ادامه بررسی عوامل مختلف خواهیم پرداخت.

نواحی کشت بادام زمینی

بادام زمینی ماده غذایی بومی در منطقه­ای در آمریکای جنوبی در بین تو کشور آرژانتین و بولیوی است. کشت این ماده غذایی به 2 هزار سال قبل از میلاد بر می­گردد. بادام زمینی در قرن 16 به وسیله پرتغالی­ها از برزیب به آفریقای غربی برده شده است و سپس از طریق ساحل غربی آمریکا به آسیا و آفریقا راه یافته است. به طور کلی امروزه، آفریقا را مرکز اساسی این ماده غذایی مفید پنداشت.

همچنین بخوانید : آخرین قیمت بادام زمینی آستانه اشرفیه

آب و هوای کشت بادام زمینی

بادام زمینی از خانواده نخودیان است و بوته­های کوتاهی دارد. این گیاه مناسب مناطق نیمه گرمسیر و گرمسیر است و مناطقی که در آن یخبندان صورت می­گیرد برای این گیاه مضر است. گل­های این گیاه قبل از میوه دادن به سمت زمین کشیده می­شود و دانه­های تازه را در زمین دفن می­کند. دلیل نام­گذاری این محصول نیز به همین دلیل است. به طور کلی در هر هکتار از زمین زراعی، 4 الی 5 تن بادام زمینی کشت می شود.

عوامل مؤثر بر قیمت روز بادام زمینی

با توجه به توضیحات داده شده در رابطه با فواید بادام زمینی و مناطق قابل رشد آن، نوبت به بررسی قیمت این محصول می­رسد. در ایران به گزارش خبرگزارری صدا و سیما پخش عمده بادام زمینی در سال 1398 برای استان اردیبل بوده است. در استان اردبیل شهرستان­های پارس آباد، بیله سوار، گرمی و کوثر به ترتیب شهرستان­هایی بوده­اند که بیشترین میزان برداشت این محصول را داشته­اند. در سال­های گذشته رکورد کشت بادام زمینی برای استان آستانه اشرفیه بوده است. اما در سال 1398، کشت بادام زمینی در شهرستان پارس آباد 70 درصد افزایش یافته است. در نهایت می­توان آستانه اشرفیه و اردیبل را دو قطب بزرگ بادام زمینی دانست.

عوامل موثر در قیمت روز بادام زمینی
عوامل موثر در قیمت روز بادام زمینی

به طور کلی بادام زمینی خام است و پس از خرید از کشاورزان و فرآوری کردن آن، به دست نمایندگان فروش و فروشگاه­ها می­رسد. به همین دلیل قیمت روز بادام زمینی با توجه به مسیر پیموده شده برای توزیع، نحوه بسته بندی و نحوه فرآوری شدن آن بستگی دارد. پس قیمت تمام شده این محصول به سه پارامتر زیر بستگی دارد:

 1. انحوه بسته بندی محصول
 2. نحوه فرآوری محصول
 3. مسیر پیموده شده محصول

نحوه بسته­بندی محصول

به طور کلی تمامی محصولات بر اساس گروه هدفی که برایشان تعریف شده است بسته­ بندی می­شوند. به عبارت دیگر، محصول صادراتی و داخلی بسته­بندی یکسانی ندارد و همین موضوع باعث تغییر قیمت این محصول می­شود.

نحوه فرآوری شده محصول

به منظور بالابردن سطح کیفیت محصول و تنوع در ارائه محصولات، کارخانه­ها روز به روز نحوه فرآوری محصولات را بیشتر و بیشتر می­کنند تا با تنوع بیشتر محصولات خود، مشتری بیشتری جذب کنند و این موضوع باعث نوسانات قیمت بادام زمینی در بازار شده است.

همچنین بخوانید : خرید بادام زمینی درجه یک

مسیر پیموده شدن محصول

مطمأ سفارش هر محصولی بار مالی دارد و اگر محصولی برای فرآوری شدن از مناطق دورتری از کارخانه سفارش داده شود، این بار مالی بیشتر از پیش هم می­شود. به همین دلیل ممکن است قیمت محصولات در ادوار محتلف سال مختلف باشد.

 

به منظور بررسی دقیق­تر قیمت این محصول، جدولی آورده شده است که قیمت انواع مختلف این ماده غذایی مفید را به خوبی مقایسه کند. در این جدول قیمت روز بادام زمینی ریز و درشت و همچنین قیمت بهترین نوع این محصول آورده شده است.

 

نام محصول قیمت (تومان)
مغز بادام زمینی ممتاز آستانه 000/34
مغـــز بادام زمینی ریز 000/22
مغــز بادام زمینی درشت ( با پوست) 000/28
بادام زمینی غلافدار 000/25

 

همان طور که مشاهده می­شود قیمت روز بادام زمینی بنابر نوع فرآوری آن و منطقه کشت آن متفاوت است.

قیمت بادام زمینی در این چند سال اخیر دست خوش تغییراتی بوده که بخشی از آن به دلیل کم آبی و سرمای ناگهانی هوا است و بخشی از آن نیز به دلیل کمبود ادوات و تجهیزات کشت است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی می­توان با شناخت هر چه بهتر محصولات، آن­ها را به بهترین حالت ممکن کشت داد و به دست مصرف کننده رساند.

 

جدول بررسی قیمت روز بادام زمینی
جدول بررسی قیمت روز بادام زمینی

در جدول زیر قیمت بادام زمینی های موجود در بازار را نشان می دهد که به صورت بسته های فرآوری شده به دست مصرف کننده می رسد:

نام محصول وزن(گرم) قیمت (تومان)
مغز بادام زمینی با طعم پیاز و جعفری 200 گرمی پنگوئن 200 500/15
بادام زمینی روکشدار پنیری 35 گرمی مزمز 35 850/2
بادام زمینی برشته ۵۰۰ گرمی آنیفر 500 000/32

همان طور که مشاهده می کنید، بنابر نوع فرآوری محصول، نوع بسته بندی و شرکت تولید کننده، قیمت این محصول مختلف است.

 

بررسی قیمت بادام زمینی در سال های اخیر

بنابر صحبت های شده درباره ی قیمت این ماده غذایی مفید، مشخص می شود که قیمت بادام زمینی تحت تأثیر عوامل دیگری نیز هست. به طور کلی نوسانات ارزی- شرایط آب و هوایی یک ساله کشت، میزان تقاضا و میزان صادرات محصول می تواند بر قیمت بادام زمینی تأثیر بگذارد. در ادامه به بررسی هر چه دقیق تر این موارد پرداخته می­ شود:

نوسانات ارزی

عمده ترین عامل تغییر قیمت روز بادام زمینی، قیمت ارز در داخل ایران است، چرا که تجهیزات مورد استفاده در این کار وارداتی است. مصطفی احمدی رئیس اتحادیه صنف خشکبار در گفتگو با جام جم آنلاین در پاسخ به این سوال که آیا امسال با کبمود بادام زمینی مواجه خواهیم بود فرمود: در انبار ها بادام زمینی موجود است و نگرانی بابت کبود این ماده غذایی مفید نداریم. وی افزود، افزایش 30 تا 40 درصدی قیمت روز بادام زمینی ناشی از نوسانات ارزی بوده و کشور کمبود بادام زمینی ندارد.

عرضه و تقاضا

با تصمیم گیری های صورت گرفته و با شناخت میزان تقاضای این ماده غذایی مفید، بادام زمینی های مختلفی در بازار وجود دارد که این می تواند تأثیر مستقیمی بر قیمت بادام زمینی بگذارد.

 • بادام زمینی چینی
 • بادام زمینی هندی
 • بادام زمینی سودانی
 • بادام زمینی ازبک
 • بادام زمینی عراقی
 • بادام زمینی افغانی
 • بادام زمینی مصری
 • بادام زمینی آمریکایی

لیست بالا، نمونه ای از بادام زمینی هایی هست که در داخل بازار ایران وجود دارد و واردات آن ها به داخل ایران می تواند تأثیرات مختلفی داشته باشد.

همچنین بخوانید : قیمت بادام زمینی درجه یک عراقی چقدر است ؟

جمع بندی

به طور کلی هر محصولی با توجه به عوامل مختلفی قیمت گذاری می شود.در ایران آستانه اشرفیه و اردبیل دو قطب بزرگ تولید بادام زمینی است. همچنین به دلیل واردات این محصول و وابستگی به ارز، نوساناتی در قیمت خشکبار است. همچنین تغییرات این محصول نسبت به سال های اخیر 40 درصد بوده است.

مهدی سعدی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:

راه های ارتباطی:

phone icon مشاور فروش مجموعه سعدی: 09193459761

whatsApp icon پاسخگویی واتساپ: کلیک کنید

مجموعه سعدی شما را به خرید بهترین محصولات بادام زمینی و کره بادام زمینی دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید